ABD’de, 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık Seçiminden sekiz gün önce yapılan bu mülakat sırasında göstergeler secim günü gecesi gece saatlere kadar Trump’ın kazanacağını gösteriyordu. Öyle ki Trump’ın ikinci donem için başkanlığı her an açıklanabilirdi.

Aniden, sayımın gece 11 gibi durduğu ve sabah devam edeceği anons edildi. ABD’de böyle bir şey ilk defa oluyordu. Bir gariplik vardı ancak halk olarak yapılacak bir şey yoktu. Sabah uyanıldığında neyin ne olduğu ortaya çıktı. Geceleyin bir anda bir yerlerden yeni sandıkları ortaya çıkmıştı.

Ardından, geceleyin önde giden Trump’ın Biden’in arkasına düştüğü görüldü ve sonunda Joe Biden 46. ABD Başkanı seçildi. Bundan dolayı ki biz de Trump vs. Hollywood adli belgeselimizin adını “Trump vs. Hollywood: The Two White Houses” ve ardından yayınladığımız sekizinci kitabimizin başlığını “Struggling for One America: The Two White Houses” olarak değiştirdik.

Amerika da böylece bir anda biraz daha bolundu ve hemen hemen yarısı artık Beyaz Saray’ı ABD başkanının oturduğu yer olarak görmemeye başladı. Onlar için Donald Trump’ın artık devamlı olarak oturduğu “Mar a Lago” ABD başkanının oturduğu yer haline gelmişti.

Ta ki 2924 Başkanlık Seçimlerine kadar!

Aşağıda, sekiz gün önce erilen mülakat.

Yazar Günaştı: Trump Kazanacak

Ali Çınar

Ali.Cinar@milliyet.com.tr

26 Ekim 2020

Gözler 3 Kasım gecesine yoğunlaşsa da ABD’de 60 milyonun üzerinde seçmen oyunu posta veya erken sandığa giderek kullanmış durumda. Bu yıl 235 milyon seçmenin oy kullanma hakkı var. 2016’da başkanlık seçimlerinde katılım yüzde 56 olmuştu. Seçimlere 8 gün kala erken sandığa giderek oy kullananların sayısı, 2016’daki toplam erken sandığa gidenlerin sayısını geçti bile. 2016’da toplam 33 milyon seçmen posta yoluyla oy kullanırken, bu sayı, hali hazırda 35 milyonu aştı.

Başkan Donald Trump geçtiğimiz cumartesi Florida’da oyunu kullanırken, eski Başkan Barack Obama da partisinin adayı Joe Biden’a destek için Florida’ya gelerek meydanlara indi. İki aday da seçimin kaderini belirleyecek kritik eyaletlere yoğunlaşarak kararsızları etkilemeye çalışıyor. Geçen hafta yapılan TV tartışmasında iki aday da istenilen performansı göstermediğinden, son anketlerde yüzde 3 olarak görünen kararsızların tercihi halen netleşmedi.

Anketleri bir kenara bırakırsak, sahada kimle konuşsam, Biden’in kazanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylüyor. 8 günde çok şey değişir mi bilinmez ama Cumhuriyetçiler, Biden’i, oğlu üzerinden yıpratmaya çalışıyor.Trump da kaybetme riskini bildiği için nerdeyse günde iki eyalete giderek aralıksız mitinglere devam ediyor.

Yazar Günaştı: Trump Kazanacak

‘Açık Ara Fark Atar’

Tam da bu ortamda, 2020’de Cumhuriyetçi Parti Başkanlık Kongresi’nde delege olmuş ve Palm Springs Belediye Başkanlığı’na adaylığını koymuş başarılı siyasetçilerden Erbil Günaştı ile seçimlere dair konuştum. Daphne Barak’la birlikte yazdığı “GameChanger” (Oyun Değiştirici) adlı kitapta Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki ilişkilerin bilinmeyen yönlerini anlatan Günaştı, bu nedenle son zamanlarda “CBS News” olmak üzere 100’e yakın önemli basın yayın organında yer buldu. Hatta Trump’ın üst düzey danışmanı Steve Bannon, Günaştı’yı kitabı anlatması için programına konuk etti.

Günaştı, Donald Trump’ın bu seçimi açık ara farkla kazanacağına inanırken, bunu 3 nedene dayandırıyor:

– Trump zenginlere ve şirketlere vergileri artırmayacak. ABD’nin ‘Allah’ı paradır. Bu açıdan ABD’deki Demokrat zenginler ya oy vermeyecek ya da Trump’a oy verecek,

– Trump ilk üç yılda siyahi Amerikalı ve Latinlere ne kadar faydalı olduğunu gösterdi. Büyük oranda, daha varlıklı hale geldiler. Trump 2016 seçimlerinde bu kesimden yüzde 10 oy alırken, bu seçimde söz konusu kesimden daha fazla oy alacağı kesin gibi görünüyor. Bu da Trump’ın tekrar seçilmesini garantiliyor,

– Silah sahibi Amerikalılar ülkede çok güçlü bir grup. Bunlar her zaman yoğun biçimde oy kullanmaz, her şeyi oluruna bırakır ve silahlarına güvenirler. Ancak Trump’ın adaylığında ilk kez bu grup ciddi oranda oy kullandı. Onun için, Demokratların kalesi olarak bilinen Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya 2016’da Trump’a vermiştir, 2020’de yine verecektir.

Türk-ABD İlişkileri Ne Olur?

Günaştı’ya elbette seçim sonrası Türkiye ile ilişkileri de sorduk. Erbil Günaştı, Trump’ın, kazanması halinde Türkiye ile ikili ilişkilere önem vereceğini, Erdoğan gibi güçlü liderlerle birlikte çalışacağını söylerken “Bu demek değil ki onların dediğini yapacak ya da kendi dediğini yaptırmaya zorlayacak. Hakkıyla pazarlık edecek ve sonuç alacak. Kısacası uluslararası alanda diplomasi hız kazanacak” diyor.

Ancak Günaştı, Biden’in kazanması halindeyse Avrupa Birliği gibi Washington’un Türkiye’yi hafife almaya devam edeceğini, bunun da dünyayı riskli bir duruma getireceğini vurguluyor ve “Biden başkan seçilirse hem ABD için fena olur hem de Türkiye için iyi olmaz ve bu durumdan Amerika daha zararlı çıkar” ifadesini kullanıyor.