ABD Başkanı Donald J. Trump 3 Kasım 2020’de başkanlık seçimlerini yine kazanacak. Bu tahminin altında iki neden yatıyor. Biri Trump’in yaptıkları. Diğeri Demokratların yapmadıkları ve yanlış yaptıkları.

Trump, 2016’da basa gelir gelmez önce 100 milyon nüfusa sahip dindar kesime kulak vermiştir. Hatırlarsınız Türkiye’de bir papaz serbest birakilmisti. Onun gibi kaç Amerikalı ABD’ye dondu bilir misiniz? Obama basta iken hiçbirine yardımcı olamamıştı. Trump hepsini halletti kısa zamanda. Ardından şirket vergilerini indirdi, trilyonlarca dolar ABD’ye geri geldi ve ekonomi birden harekete geçti. Daha sonra, maaşlar arttı ve işsizlik sayısı azaldı. Ardından Museviler hayal edemeyecekleri bir şeye kavuştular: ABD büyükelçiliği Kudüs’te acildi.

Peki ya Meksika hududunda kısmen inşa halindeki duvara ne demeli? Bu duvar sayesinde Trump bir başka büyük kesim Amerikalının gönlüne su serpmektedir. 2024’e kadar Trump’in bu duvarı tamimiyle bitireceği düşüncesi de bir kısım Amerikalının yine ona oy vermesini garantilemektedir.

Bir de buna, Trump’in hakimlerin atanması ve silah taşıma özgürlüğünün korunması konularındaki muhafazakâr kararları eklenince, ne kadar büyük bir tabana hitap ettiği daha da açık bir şekilde ortaya çakmaktadır.

Unutmayın, ABD’de çok sayıda dindar Demokrat da vardır. Bunlar arasında kürtaja karşı çıkan, silah taşımaktan yana olup, azınlıklara karşı olanların sayısı da az değildir. Bunların bir miktarı bu tur muhafazakâr Cumhuriyetçi partili başkan adayına karşı oy kullanmayarak sessiz destek de vermektedirler. ABD’de Cumhuriyet partililer bugünlerde ırkçılıkla suçlanmaktadır ancak Demokratlar ABD’de aslında Irkçılığın babası olarak bilinirler!

Öte yandan, Trump’in Kasım ayındaki seçimlerde bütün bunlardan çok daha önemli bir kozu daha vardır. Bu da zenciler ve Latin kökenlilerin ona vereceği destekten oluşmaktadır. Trump dört yıl içerisinde zencilere ve Latin kökenlilere verdiği sözü yerine getirmiştir. Hatırlar mısınız zencilere “kaybedecek neyiniz var bana bir oy verin bakalım” demişti 2016 seçimleri öncesinde?
ABD’de zenciler ve Latin kökenliler, Trump sayesinde, 1800’lerde, zencileri kölelikten kurtaran, bir ABD Başkanı olan Abraham Lincoln’dan bu yana bu kadar iyi kazanımlar elde etmemişlerdir. Trump onlara o kadar iyi gelmiştir ki, tahminlere göre 2016 yılında ona oy veren yüzde 8 oranındaki zenci miktarının 2020 seçimlerinde bir katına çıkması söz konusudur. ABD’de hiçbir Cumhuriyetçi başkan adayının zencilerin en azından yüzde 5 oyunu almadan başkan olmadığı düşünüldüğünde, Trump’in yüzde 10’nun üzerinde zenci oyu alma olasılığı 2020 seçimlerini kazanma şansını kendiliğinden çok yükseklere taşımaktadır.

Dolayısıyla yalnızca bu açıdan, Demokratların bu dört yıl içerisinde yapmadıkları ve yanlış yaptıklarına değinmeye dahi gerek kalmadan Trump’in bir kez daha nasıl seçileceği de belli oluyor. Demokratların üstüne üstlük bir de kimi Trump’a karşı aday gösterdiklerine bakarsak, Trump’in bir kez daha nasıl seçileceği bir de orada ortaya çıkmaktadır.

Kısacası, Joe Biden’in ne kadar yanlış bir aday olduğunu ve Demokratları nasıl pes ettirdiğini, benim gibi, bırakın Cumhuriyetçi ya da Trumpcilar’dan dinlemeyi, siz gidin bir Demokrata sorun. Demokratların genelde ne kadar dertli ve ümitsiz olduklarını göreceksiniz. Bu günlerde vuku bulan zenci isyanını desteklemeye kadar uzanan bir çaresizlik mi dersiniz? Ona da bir başka sefere bakarız. Ancak hiç de düşündüğünüz gibi olmadığını da önceden söyleyeyim.