Amerika’da Seçimlere Bir Ay Kala Trump’ın zenciler, Latinler, silah ruhsatı taşıyanlar ve polisler gibi başkanlık seçimlerinde belirleyici rol oynayan azınlıklıklardan alacağı oylarda bir rekor kırabileceği inancı yaygındır.

ABD Başkanı Donald Trump 1 Ekim akşamını Korona’ya yakalandığı için hastahanede geçirdi. Orada 14 gün karantinada kalması söz konusu.

ABD’deki başkanlık seçimlerinin 3 Kasım 2020’de yapılacağı dikkate alındığı zaman akıllara pek çok soru gelebilir. Bunlardan en önemlisi, bu durumun, Trump’ın ikinci dönem için seçilme şansına olan etkisidir.

Amerika’da, seçimlere bir ay kala vuku bulan böyle bir gelişmenin bir şeyi Trump’ın aleyhine değiştirme olasılığı fazla değildir. Aksine, Trump’ın yeniden seçilmesine katkısı dahi olabilir.

İlk olarak, bu durumun seçimlere bir ay kalmış olduğu zamanda vuku bulması çok önemlidir. Süre kısa olmakla birlikte bitmeyecek kadar da uzundur. Ancak, kısalığı da uzunluğu da Trump’a yaramakta ve rakibi Joe Biden’a geride bir şey bırakmamaktadır.

Hillary Clinton

Amerika’da benzeri bir durum, 2016 seçimleri öncesinde, Hillary Clinton’ın başına gelmiştir. Hatırlanacağı gibi Clinton sendeleyerek yere düşecek gibi olmuş ve derhal hastahaneye kaldırılmıştı. İlk başta bu olay, ona olan sempatinin artmasına yol açmış, ancak Clinton birkaç gün içinde hastahaneden çıktıktan sonra ona olan sempati birden yok olmuştu.

Her ne kadar bu olay, Clinton’ın 2016 seçimlerini kaybetmesinde büyük bir rol oynamasa da Trump için önemli bir rolü olabilir. Örneğin, seçimler öncesi dört haftanın ikisinde hasta başkana olan sempati dolayısıyla artacaktır. Geriye kalan son iki haftada da rakibi Joe Biden’in, Trump için oluşacak bu olumlu havayı tersine çevirmesi için çok yetersiz kalacaktır.

Kısacası, Trump bu hastalık sayesinde bir şekilde, Korona’yı gündemden düşürecek ve gündemi yeniden bu günlerde muazzam bir hızla yükselen ekonomiye çevirecektir.

Eğer tahmin edildiği gibi bu senaryo sonucunda Trump’ın ikinci kez başkanlığı kazanması halinde bazılarının buna siyasetin bir cilvesi olarak bakabilecekleri muhtemeldir. Ancak gerçekler öyle değildir. Trump’ın hâlihazırda zenciler, Latinler, silah ruhsatı taşıyanlar ve polisler gibi başkanlık seçimlerinde belirleyici rol oynayan azınlıklıklardan alacağı oylarda bir rekor kırabileceği inancı yaygındır.