Bugün Joe Biden’ın 46. ABD Başkanı olarak onaylanmadan önce “Seçilmiş Başkan” unvanıyla anılmaya başlandığı ilk gün. Bu süreç bu şekilde  20 Ocak 2021’e kadar devam edecek. Bazilari acisindan kral oldu yasasin kral deme zamani.

O güne kadar,  Amerika başta olmak üzere, dünya iki şeye şahit olacak. Biri, Donald Trump’ın bu gelişmelere resmen nasıl cevap vereceği ve önümüzdeki iki ay gibi bir zamanda nelere başvuracağı. Diğeri ise Trump’ı destekleyenlerin bu gelişmelere nasıl reaksiyon gösterecekleri.

Trump’ı destekleyenleri derhal ikiye ayırmakta fayda var. Bir yanda Trump’ı Trump olduğu için destekleyen, ona inanan ve onun kendilerini ve inandıklarını temsil ettiklerini kabul eden sadık destekçileri. Öte yanda, Trump’dan bugüne kadar faydalanmış olup da aslında ne ve kim olduklarını kendilerinden başka kimsenin bilmediği bir kitle. Gerçi söz konusu kitle o kadar büyük değil ama ne de olsa bu kitlenin ne kadar faydalı ya da zararlı olduğunu da belirlemek bir o kadar zor bir şey.

Kral Öldü Yaşasın Kral

Ben bunlara Kral Öldü Yaşasın Kral diyenler diyorum. Bunlardan önde gelenlerinin bazılarını da tabiatıyla tanıyorum. Kimisinin iki yüzlü kimisinin ise gerçekçi olduğunu da biliyorum. Biliyorum da bu konuda bir şey yapmak söz konusu mu değil mi, değer mi değmez mi, gerekli mi gereksiz mi bunlar aslen cevap arayan sorular.

Kısacası, bugün Amerika’da, bazıları için, Kral Öldü Yaşasın Kral deme günü. Ben ve Daphne, 2016 ve 2020 yılında Trump delegesi olarak, kimden yana olduğumuza ilişkin bir soru yok. Ancak öte yandan “Trump vs. Hollywood” belgeselini de Ekim 2020’de seçimlerden iki gün önce yayına koyanlarda biz ikimiziz.

Sorulardan biri, neden seçimlerden yalnızca iki gün önce de iki ay önce yayına koyulmadığı ile ilgilidir. Diğer soru ise neden 14 Aralık 2020’den itibaren yayınlanacağıdır. Amazon, ITunes, Google Play, Netflix gibi dünya çapındaki platformlar secim sonuclarinin kesinlik kazancagi gun bizim belgeseli yayina koyacaklardir. Raslantinin boylesinin de vardir herhalde bir hikmeti.

Bu iki soruya cevap da Kral Öldü Yaşasın Kral açısından bakıldığında bazılarına göre ortadadır. Acaba öyle midir? Onu da bir başka zaman açıklarız ki kimin aslen Kral Öldü Yaşasın Kral deyip de ortada rahatça dolaştığını herkes görsün.