Eric B. & Rakim, 1986 yılında Long Island, New York’ta kurulan, DJ Eric B. (Eric Barrier) ve MC Rakim’den (William Michael Griffin Jr.) oluşan Amerikalı bir hip hop ikilisidir. “Rap müziğinin 80’lerin sonlarındaki sözde altın çağında, Eric B. & Rakim neredeyse evrensel olarak tüm hip-hop’ta önde gelen DJ / MC ekibi olarak tanınırdı. NPR’dan Tom Terrell, onları “çağdaş pop müzik döneminin en etkili DJ / MC kombinasyonu olarak nitelendirmiştir. About.com’un editörleri, onları Tüm Zamanların En Büyük 10 Hip-Hop İkilisi listesinde 5. sırada ve Rolling Stone, Tüm Zamanların En Büyük 20 İkilisi listesinde 5. sırada yer vermişlerdir. ”

Bütün bunlara rağmen, Eric’in Queens’ten ve Rakım’ın Long Island’dan olduğunu öğrenene kadar, bu ikilinin kim olduğunu tam olarak anlamam, Long Island’da uzun zaman yaşamamış olması mümkün olamazdı. Great Neck, East Patchogue, Point Lookout ve Long Beach’te uzun yıllarım gitti. Oralarda Amerika hakkında çok şeyler öğrendim. Tecrübeler bugün bile bana birçok açıdan faydalı oluyor.

Amerika’da ırkçılık olduğunu da Long Island’da öğrendim. East Patchogue’a geldiğimizde, North Bellport diye bir yer olduğunu ve oraya polisin bile girmekten uzak durduğunu, benim de buna çok dikkat etmem gerektiğini, derhal söylediler. Orada o zamanlar zenciler ve Latinler yaşıyordu. Şimdilerde MS-13 olarak bilinen ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeden atmak için büyük çaba harcadığı kanun kaçaklarının merkez olarak kullandığı yerlerden bir olduğu kesindir. East Patchogue’da ise, North Bellport’daki evlerini yakıp sigortadan parasını alarak, 70’li yıllarda orayı terk etmiş olan beyazlar bulunmaktadır. Aralarındaki demiryolu her iki taraf için bir huduttur. Güneydeki en zenginlerin bulunduğu Bellport’dakiler için ise bu beyazlar, North Bellport’da oturanlar arasında hakiki bir duvar oluştururlar ve böylece kendilerini ve varlıklarını garantiye alırlar. Amerika’da insanlar bu şekilde bölünerek bugünlere kadar gelmişlerdir. Dolayısıyla dışarıdan Amerika’daki bölünmüşlüğün ne kadar derinlere dayandığı anlamak çok zordur. Bu da bir nebze, Donald Trump’ın ne gibi bir mücadelenin içinde olduğunu bir başka yönden anlatmaktadır.

Eric B ve Rakim ise, Long Island’da, North Bellport benzeri çok berbat bir yerden gelerek çok büyük başarıya ulaşmış iki şanslı Amerikalıdır. Ben, Eric B’nin nereden nereye geldiğini, karşılaştığımızda çok iyi anlıyordum. O da benim Long Island’da geçmişim olduğunu öğrendiğinde bir anda rahatladı. Ne de olsa bir zenci ile iki beyazın bugünkü bölünmüş Amerika’da bir araya bir çekim için gelmesi belli bir rahatsızlık yaratıyordu. “Aynı mahalleden” geldiğimizi öğrenmesi bir anda havayı değiştirmiş oldu. Çünkü ortak bildiklerimiz ve paylaştıklarımız vardı: Onun Demokrat ve benim Cumhuriyetçi olmamın, onun zenci benim beyaz olmamım artık önemi yoktu.

Daphne açısından bu durumun hiç de ilginç bir tarafı yoktu. O zaten siyah ile beyaz arasındaki farka hiçbir zaman dikkat etmemişti. Ancak Long Island ile Manhattan arasındaki farkı çok iyi bilirdi. Daphne, Hamptom’lardaki zenginlerin hafta sonları ya da yazları takıldığı malikanelerde verilen özel davetler haricinde Long Island’dan bahsetmenin bile hiçbir zaman gereği olmadığını düşünen bir kafaya sahipti. Onun haricinde Long Island’a yalnızca birkaç kez, Kevin Kline, Steven Segal ya da Linsday Lohan gibi meşhurlarla çekim yapmak ya da buluşmak maksadıyla günü birliğine mecburiyetten gidip gelmişliğimiz vardı.

Eric’i de bu özelliklerimizden dolayı, “Trump’a Karşı Hollywood” belgeselinin çekimi maksadıyla Manhattan’da kaldığımız ve New York’ta o sırada açık olan tek lüks, üstelik bir Türk’ün sahibi olduğu otelimize davet ettik. Kısacası Eric B bu oluşan havadan dolayı, bana ve Daphne karşısında derhal bir rahatlık duydu ve öğleki, “eğer sizin gibi iki kişi Trump gibi bir kişinin yanında ise ben de neden onun yanında olmayayım dedi” ve belgeselde bu sözlerini vurguladı.

Kısacası, dünyaca isim yapmış çok Lond Island’lı vardır. Bunlar skandalları ile de meşhurdurlar. Örneğin, biri eskiden, diğeri de Trump Beyaz Sarayı’ndan kovulmadan önce bizimle çok yakınlığı bulunan Lindsay Lohan ile Anthony Scaramucci bunlardan sadece ikisidir. Alec Baldwin, Pat Benetar, Joey Buttafuoco, Francis Ford Coppola, Amy Fisher, Bob Iger, Bill O’Reilly, Geraldo Rivera, Amy Schumer, George Segal, Lara Spencer, Vinny Testaverde, Howard Stern, Jerry Steinfeld, Telly Savalas, Natalie Portman, Rosie O’Donnell, Edie Murphy, Paul Newman, LL Cool J, Alan King, Michael Kors, Jackie Kennedy, Andy Kaufman, Billy Joel, Billy Idol, Sarah Hughes, Tony Danza, Billy Crystal, Rodney Dangerfield, Kenneth Cole, Mariah Carey, Jim Brown da diğerleridir.

Bir başka sefere de onlarla başımızdan geçen diğer anıları anlatmak için fırsat, film yapmaya devam ettikçe mutlaka ortaya çıkacaktır.