John Bolton, George W. Bush (43)’un adamıdır. Bu demektir ki Donald J. Trump aleyhtarı bir kişidir. Peki o zaman nasıl oldu da Ulusal Güvenlik Uzmanı unvanı ile bir müddet Trump yönetiminde görev aldı?

Dolayısıyla, bir yıl gibi kısa bir süre sonra görevden uzaklaştırılmasının ardından, o da aleyhte ve şişirme bir kitap yazdı. Bu durum, Trump’ın ilk dört yılında karşılaştığı diğer sorunlarla benzer özellikler içeriyor.

• Bir, Trump Bolton’a görev vermeye mecbur idi

Trump siyasetçi olmadığı için, işin başında ortada kim varsa onların hepsinden faydalanmak zorunda kalmıştır. Bırakın kendi takımı ile maça gelmesini, maça kaptan olarak çıkacağını ve takımı derhal orada kim varsa onlardan kurması gerektiğini son dakikada öğrenmiştir.

Böylece Bush-43’un adamı olarak bilinen ve şahin kanata hitap eden Bolton’a görev vermesi zaten usuldendi. Ne de olsa Bolton son 24 sene içinde kendisine Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda yer edinmiş ve yükselmiş bir bürokrattı. Sırası gelmişti ve ona bir üst düzey görev vermek normaldi.

• İki, Trump yakın çevresindekileri denemek zorunda idi

Bolton, Trump’ın yakın çevresine girmek için ne yapması gerektiğini biliyordu. Amerika’nın önde gelen muhafazakâr Fox News’un en meşhur, koyu muhafazakâr ve Trump’a sadakatini ilk günlerden açıklamış olan Sean Hannity gibi birine yaklaşması en doğru yoldu. Üstelik Hannity’nin kendisi gibi konusunda uzman bir bürokrata zaten ihtiyacı olduğunu da biliyordu. Kısacası, Bolton Hannity’yi kullandı. Trump, Hannity’nin sözlerine güvenerek onu sonunda göreve aldı. Trump bunu yapmak zorunda idi. Hannity gibi birinin bas bas bağırarak iyi olduğunu söylediği bir kişiye sırt çeviremezdi.

• Üç, Trump başkanlığa Milliyetçi aday olarak katılarak Kralcılara kafa tutuyordu

Trump iktidara Milliyetçiliği güderek gelerek Kralcılara karşı çıkıyordu. Bu günlerde “Evrenselciler” olarak adlandırılan büyük bir kesim, 1776 yılında Amerika’nın Büyük Britanya Birleşik Krallığı (BBBK)’a isyan ederek, bağımsızlık ilan etmesini hala hazmedememiştir. İngiliz Gardiyan gazetesinde “Krallığın hala sorunları çözebileceğini düşünen Amerikalılar” başlıklı bir haberin Ekim 2019 itibariyle çıkıyor olması da buna bir örnektir. Gerçi Amerika’da Kralcı ve kralcılığa karşı olanların mücadelesi 1776’dan bu yana devam etmektedir, ancak Kralcılar, 1992’den bu yana Avrupa Birliği, Rusya ve Çin ile güçlü bir grup oluşturup, Trump gibi Milliyetçiliği güden Amerikalıların karsısında, açıkça yer almışlardır. Trump’ın Bolton’un Kralcı mı karşıtı mı olduğunu tam olarak anlayacak ne vakti olmuştur ne de böyle bir elekten geçirecek bir mekanizmaya sahiptir.

• Dört, Trump her Amerikalıya şans verme zorunda idi

Trump, bir de benim gibi son zamanlarda Amerikalı olup da bu Kralcı ve kral karşıtı grupların radarına bile giremeyen ya da girmeyen, üstelik sadakatleri geldikleri yere mi yoksa Amerika’ya mı, ya da hangi Amerika’ya olduğu tam olarak bilinmeyen ve bilinmesi zor olanlarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Bunlar arasında Latin kökenliler, Dogu Avrupa’da uzun zaman Sovyet esaretinde yasamış olanlar, Müslümanlar ve Asyalılar bulunmaktadır. Kimin ne olduğunu anlamak bu gibi kişilerin asimile olmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan Trump bir de bu gibi kişilerle mi yoksa eldeki, Bolton gibi ne oldukları belli olup da fazla güvenemeyeceği kişilerle mi, çalışması konusunda devamlı karar vermesi gerekmektedir.

• Beş, Trump zaten istese de kendi adamını atayamazdı çünkü Amerika zaten başından bu yana ikiye bölünmüştü

Amerika’da federal devlet zaten başından bu yana Milliyetçilerle Kralcılar arasında paylaşılmış vaziyette iki yüzyıldır yoluna devam etmektedir. Bu anlamda, yeni Amerikalılar zaten maça yenik başlamaktadırlar ve Trump’ın onlara açıkça ve bolca arka çıkması da böyle bir savaş ortamında beklenemez. Dolayısıyla, Bolton gibileri birer yıllığına gelip gitmektedirler. Öğleki bugün o listeye bakıldığında bu kişilerin kim oldukları ve ne amaçla göreve geldikleri de zaten görevden ayrılırken yazdıkları kitaplarla sonunda ortaya çıkmaktadır.

Kısaca toparlarsak, Bolton Bush-43’un adamı olarak Amerika’yı Saddam Hüseyin’e karşı, üstelik Türkiye üzerinde işgal ederek ve kuzey Irak’ta bir Kurt devleti kurarak, şimdilerde de İran’a ya da Kuzey Kore’ye savaş açarak, Rusya ve Çin’e karşı da askeri yöntemlerle cevap vermek gibi fikirleri ön planda tutan, yaşı geçmiş bir bürokrattır. Ne yazık ki, Trump’ın ona bir şans verme zorunluğu olmuştur ve Sean Hannity de kandırılmıştır. Bolton gibi Amerika’da daha çok kişi vardır. Onlar da önümüzdeki dört yılda ortaya çıkmaya devam edeceklerdir. Bu da Amerika’da daha çok miktarda Trump aleyhtarı kitap basılacak anlamına gelmektedir.