Amerika’da başkanlık kampanyası yeniden başlıyor. ABD Başkanı Donald J. Trump Tulsa, Oklahoma’da, 20 Haziran’da 12 bin kişi önünde konuşarak, kampanyayı yeniden başlattı. Bir ara, 1 milyon kişinin bu ilk konuşmaya katılacağına ilişkin söylentiler vardı. Mukayese edilecek rakamlar 12 bin ile bindir. Joe Biden bin kişiyi bir araya getirememektedir. Bu, bugünlerde Amerika’da, iyi bilinen bir gerçektir.

Demokratlar açıkçası çaresizdirler. Bir yandan Joe Biden iyi bir başkan adayı değildir. Çok sorunu var. Öyle ki Demokratlar neyi halktan nasıl gizli tutacaklarını bilmektedirler. Öte yandan Donald Trump her türlü olumsuzluğa rağmen her açıdan son süratle ilerlemektedir. Dolayısıyla Demokratların Biden ve Trump adında iki sorunu varken Trump sadece seçimlere odaklanmaktadır.

Ağustos ayı sonunda yapılacak olan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi’ne kadar Trump halk önüne çıkarak gündemi elinde tutmaya çalışacak. Demokratlar ise sahip oldukları eyalet valilerinin yardımı ile Trump’ı durdurmaya çalışacaklar.

Bu açıdan her engel öne sürülecek. Örneğin, Korona sonuç getirmez düşüncesi ile Demokratlar bugünlerde bir de Black Live Matter (BLM) gibi azınlıklarla ilgili olayların büyümesine bel bağladılar.

Kısaca, Demokratların planı basit. Bir. Joe Biden ne kadar az halk önüne çıkarsa o kadar iyidir. İki. Donald Trump ne kadar az halk önüne çıkarsa o kadar iyidir. Korona sayesinde hiç kimse evinden çıkmazsa, çıkarılmazsa, zorla evde tutulursa, büyük kalabalıklar halinde bir araya getirmezlerse iyidir. Korona da yeterli olmadığı yerlerde, sokaktaki isyancılar gerekeni yaparsa, Demokratlar seçimlere kazasız belasız ulaşırlar.

Demokratlar haklılar çünkü durum hiç de iç açıcı değildir. Aşağıdaki bilgilere Amerika’da herkes haizdir ve hepsi bu kadar da değildir.

1. Joe Biden Donald Trump’dan daha yaşlıdır
2. Biden Trump’dan birçok yönden zayıftır
3. Trump daha sıhhatlidir
4. Konuşma sanatını Trump daha iyi bilir
5. Trump daha bilgilidir
6. Biden yarım asır Kongre’de olduğu için saklayacak çok sorunu (yanlışı) vardır
7. Üstelik Kongre’de Biden adina bir basari kayıtlarda yoktur

Dolayısıyla akla gelen ilk soru, her seferinde büyük bir gaf işlemekle meşhur olan ve mikrofonlardan uzak durması gereken Biden ne gibi bir strateji uygulamalıdır?

Bazıları eski ABD Başkanı Jimmy Carter’ın “Gül Bahçesi” taktiğine benzer “Biden bodrumda” gibi bir şeylerden bahsediyorlarsa da Carter’ın bu bahçeden başına gelip de çektikleri düşünüldüğünde, bu planın hiç de iyi bir şeye alamet olmadığı açıktır.